Povrch Švýcarska je převážně hornatý. Kolem 60 % povrchu zabírá pohoří Alpy (jih a východ), 10% pohoří Jura (západ) a zbylých 30% Mitteland, což je mírná kopcovitá plošina v centrální a severní části země.
Švýcarsko se může pochlubit velkým přírodním bohatstvím, nachází se tu největší evropské hory a jezera. Nejvyšší horou Švýcarska je Dufourspitze (4 634 m) v Monte Rosa, ale daleko známější je vrchol Matterhorn (4 478 m) ve tvaru jehlanu, který je považován za nejkrásnější horu Evropy. A nakonec je třeba zmínit nejvyšší horu Mont Blanc (4 809 m), o kterou se Švýcarsko dělí s Itálií a Francií. Tyto čtyřtisícovky se nacházejí v oblasti Alp. Pohoří Jura je nižší nadmořské výšky. Jeho vrcholy nedosahují ani 2000 m. Ve vrcholcích hor se nacházejí modrající se ledovce. Sníh se ve vysokých nadmořských výškách drží až do června. V některých oblastech je i celoročně.
V nižších nadmořských výškách v oblasti Mittellandu se nacházejí četná jezera, kterými je Švýcarsko proslulé. Největší je Ženevské jezero při hranicích s Francií. Dalšími jsou například Bodamské, Neuchatelské a částečně i italské Lago Maggiore. Všechna jezera jsou obehnána turistickými stezkami s překrásnými vyhlídkami.
Místní podnebí je poněkud drsnější. Velký vliv má nadmořská výška. Během letních dnů se teplota pohybuje mezi 18 až 28°C. V zimě je tu okolo -2 až -7°C. Čím více se budete vzdalovat na jih, tím větší teplo bude. Směrem od Itálie sem totiž vane teplý mořský vzduch. Chladněji je směrem na sever v oblasti Jurského pohoří. Je třeba ale brát v úvahu, že ve vysokohorských oblastech se počasí mění velmi rychle a nečekaně, proto byste neměli své vybavení podcenit a připravit se jak na sucho, tak nepohodu.